SPPW – KIK/41 – Nagroda Nowe Impulsy 2017 dla Niepołomic

10-11-2017, 11:37:34,

Miasto i Gmina Niepołomice – Instytucja Realizująca projekt KIK/41 „Instalacja systemów energii odnawialnej w Gminach: Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Miechów na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych” ze środków Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy – została uhonorowana nagrodą Nowe Impulsy 2017 za skuteczne wsparcie rozwoju energetyki rozproszonej i obywatelskiej.

 

Nagrody Nowe Impulsy 2017 zostały przyznane w trakcie XIV Kongresu Nowego Przemysłu w Warszawie w dniach 11-12 października 2017 roku, zaś wyróżnione nimi zostały osoby, instytucje i firmy, których działalność wyznacza nowe trendy i standardy na szeroko rozumianym rynku energetycznym.

 

Jednym z głównych działań wdrożonych przez Niepołomice w ramach prowadzonej przemyślanej polityki służącej rozwojowi energetyki rozproszonej była realizacja projektu KIK/41 w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Wdrożony w latach 2012 – 2017 wraz z 5 sąsiednimi gminami: Wieliczka, Zabierzów, Skawina, Miechów i Myślenice projekt miał na celu poprawę efektywności energetycznej oraz redukcję poziomu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

 

Dzięki jego zrealizowaniu ponad 4 000 domów prywatnych zostało wyposażonych w kolektory słoneczne o wysokich parametrach, produkujące energię do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Na budynkach użyteczności publicznej zamontowano 32 instalacje solarne na potrzeby ciepłej wody użytkowej, 20 instalacji fotowoltaicznych wytwarzających energię elektryczną na potrzeby tychże budynków oraz 9 pomp ciepła. W celu poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, w odniesieniu do 40 z nich dokonano termomodernizacji  polegającej na ociepleniu budynków, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, wymianie systemów grzewczych oraz wymianie oświetlenia na oszczędniejsze oświetlenie typu LED.

 

Więcej informacji na temat Kongresu Nowego Przemysłu znajdą Państwo na stronie:

http://www.kongresnp.pl/pl/

 

Więcej informacji na temat projektu KIK/41 znajdą Państwo na stronie:

http://www.niepolomicesolary.eu/pl/